Ponieważ polityk sam nie wierzy w to, co mówi, jest zaskoczony, gdy inni mu wierzą. Charles de Gaulle
Politycy są jak pieluchy - powinni być zmieniani często i z tego samego powodu. Tony Blair
Politycy wszędzie są tacy sami. Obiecują zbudować most nawet tam, gdzie nie ma rzeki. Nikita Chruszczow
Siła polityczna wyrasta z lufy karabinu. Mao Tse-tung
Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów. Niccolò Machiavelli
Z czego powstałeś zależy od genetyki, w co się obrócisz, od polityki. Stanisław Jerzy Lec
W polityce, jeśli chcecie słów, zwróćcie się do mężczyzny, lecz jeśli chcecie czynów - zwróćcie się do kobiety. Margaret Thatcher
Polityka jest poprawianiem świata, które nigdy się nie kończy. Sakaguchi Ango
Nie polityka powinna rządzić ludźmi, lecz ludzie polityką. Napoleon Bonaparte
Polityka jest jedną z gałęzi przemysłu rozrywkowego. Frank Zappa

Spotkanie we Wschodem poświęcone Syrii

W ramach cyklu Spotkań ze Wschodem, Katedra Nauk Politycznych oraz Koło Nauk Politycznych "Homo Politicus" serdecznie zapraszają na debatę pt. "Syria - piekło na oczach świata". Odbędzie się ona w środę 12 grudnia w godz. 9.35-11.30 w Starej Auli (Budynek Główny UEK).

Plakat.

Tytułowe zagadnienie postarają się rozważyć zaproszeni goście: profesor Bassam Aouil oraz jego koreferenci: Omar Faris, dr Hayssam Obeidat oraz dr Konrad Pędziwiatr. Podczas wydarzenia zostaną poruszone problemy dotyczące sytuacji wewnętrznej w Syrii, relacji władza-społeczeństwo, poziomu protestów wobec reżimu Baszara el-Asada oraz skali kryzysu humanitarnego w tym kraju.

Program wydarzenia:

- wykład główny: prof. Bassam Aouila (30 min.)

- koreferaty: Omar Faris, dr Hayssam Obeidat, dr Konrad Pędziwiatr (po 15 min.)

Biogramy uczestników:

Bassam Aouil – profesor, wykładowca Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prowadzi również zajęcia w Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UKW, pochodzi z miasta Homs w Syrii, aktywny uczestnik arabskiego życia kulturalnego w Polsce, komentator aktualnych wydarzeń w Syrii w prasie polskiej. Bassam Aouil jest członkiem opozycyjnej Syryjskiej Platformy Demokratycznej.

Omar Faris - aktywista palestyński, Przewodniczący Koalicji „Prawo do powrotu Palestyńczyków”, Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich.

Hayssam Obeidat; doktor nauk politycznych, specjalność: stosunki międzynarodowe. Absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył podyplomowe studia ekonomiczne na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, studiował w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Specjalista w zakresie politologii i stosunków międzynarodowych, szczególnie w obszarze USA, UE i Bliskiego Wschodu, kultura arabska.

Konrad Pędziwiatr – doktor, adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Członek Ośrodka Badań nad Migracjami UW i Komitetu Badań nad Migracjami PAN. Absolwent Katholieke Universiteit Leuven, Uniwersytetu Jagiellońskiego, University of Exeter I University of Oxford. Marie Curie Research Fellow na University of Bradford.

Partnerzy Katedry