Polityka jest jedną z gałęzi przemysłu rozrywkowego. Frank Zappa
Politycy wszędzie są tacy sami. Obiecują zbudować most nawet tam, gdzie nie ma rzeki. Nikita Chruszczow
Politycy są jak pieluchy - powinni być zmieniani często i z tego samego powodu. Tony Blair
W polityce, jeśli chcecie słów, zwróćcie się do mężczyzny, lecz jeśli chcecie czynów - zwróćcie się do kobiety. Margaret Thatcher
Siła polityczna wyrasta z lufy karabinu. Mao Tse-tung
Nie polityka powinna rządzić ludźmi, lecz ludzie polityką. Napoleon Bonaparte
Z czego powstałeś zależy od genetyki, w co się obrócisz, od polityki. Stanisław Jerzy Lec
Polityka jest poprawianiem świata, które nigdy się nie kończy. Sakaguchi Ango
Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów. Niccolò Machiavelli
Ponieważ polityk sam nie wierzy w to, co mówi, jest zaskoczony, gdy inni mu wierzą. Charles de Gaulle

Spotkanie we Wschodem poświęcone Syrii

W ramach cyklu Spotkań ze Wschodem, Katedra Nauk Politycznych oraz Koło Nauk Politycznych "Homo Politicus" serdecznie zapraszają na debatę pt. "Syria - piekło na oczach świata". Odbędzie się ona w środę 12 grudnia w godz. 9.35-11.30 w Starej Auli (Budynek Główny UEK).

Plakat.

Tytułowe zagadnienie postarają się rozważyć zaproszeni goście: profesor Bassam Aouil oraz jego koreferenci: Omar Faris, dr Hayssam Obeidat oraz dr Konrad Pędziwiatr. Podczas wydarzenia zostaną poruszone problemy dotyczące sytuacji wewnętrznej w Syrii, relacji władza-społeczeństwo, poziomu protestów wobec reżimu Baszara el-Asada oraz skali kryzysu humanitarnego w tym kraju.

Program wydarzenia:

- wykład główny: prof. Bassam Aouila (30 min.)

- koreferaty: Omar Faris, dr Hayssam Obeidat, dr Konrad Pędziwiatr (po 15 min.)

Biogramy uczestników:

Bassam Aouil – profesor, wykładowca Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prowadzi również zajęcia w Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UKW, pochodzi z miasta Homs w Syrii, aktywny uczestnik arabskiego życia kulturalnego w Polsce, komentator aktualnych wydarzeń w Syrii w prasie polskiej. Bassam Aouil jest członkiem opozycyjnej Syryjskiej Platformy Demokratycznej.

Omar Faris - aktywista palestyński, Przewodniczący Koalicji „Prawo do powrotu Palestyńczyków”, Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich.

Hayssam Obeidat; doktor nauk politycznych, specjalność: stosunki międzynarodowe. Absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył podyplomowe studia ekonomiczne na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, studiował w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Specjalista w zakresie politologii i stosunków międzynarodowych, szczególnie w obszarze USA, UE i Bliskiego Wschodu, kultura arabska.

Konrad Pędziwiatr – doktor, adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Członek Ośrodka Badań nad Migracjami UW i Komitetu Badań nad Migracjami PAN. Absolwent Katholieke Universiteit Leuven, Uniwersytetu Jagiellońskiego, University of Exeter I University of Oxford. Marie Curie Research Fellow na University of Bradford.

Partnerzy Katedry